Častkov č. 208

906 04 Častkov

+421 948 514 616

Zákaznícka linka

Po - Pia: 10:00-16:00

Otváracie hodiny

NOSNICE informácie

Zameriavame sa na produkciu nosníc pre bežného drobnochovateľa, k tomu je prispôsobený celý systém a postup odchovu. Našim cieľom nie je produkovať materiál pre veľkochovy do klietok, na takú produkciu sa používa odlišný systém odchovu. My sa zameriavame na sliepky určené pre Váš dvor, prípadne pre farmy, ktoré produkujú vajíčka na podstielke a vo voľných výbehoch. Odchovávame výhradne hybridnú kombináciu DOMINANT v rôznych farebných variatoch.

ČO JE DOMINANT

Naša ponuka nosníc je postavená výhradne na vysokoznáškovom hybride DOMINANT. Sliepky tohto hybridu sú šľachtené na produkciu vajec pre polointenzívne a extenzívne systémy chovu. To znamená, že sú schopné výbornej znášky aj pri horších podmienkach. Šľachtenie sa uskutočňuje v našich zemepisných šírkach vďaka čomu zvládajú naše zimy a je u nich zachovaný pud „zhánlivosti“, to znamená, že si samy aktívne vyhľadávajú potravu, čo je výborne pre chov na dvore. V takom prípade si sliepka vie nájsť rôzne chrobáky, aktívne sa pasie, samostatne si dopĺňa grit pre lepšie trávenie. Jedná sa o sliepky stredného telesného rámca s výnimkou farieb leghorna a trikolor. Nosnice DOMINANT považujeme za špičku, ktorú si môžete na Váš dvor zaobstarať.

VOĽBA SPRÁVNEHO VEKU

Nosnice u nás neliahneme, nakupujeme 1-deň staré kuriatka priamo od šľachtiteľa a to je zároveň najnižší vek, ktorý vieme chovateľovi ponúknuť. Následne sa venujeme odchovu mládok až do začiatku znášky. Nosnice je možné zakúpiť počas celého odchovu. My uprednostňujeme predaj od ukončeného 12. týždňa veku, kedy je hydina plne vakcinovaná a lepšie zvláda nové podmienky. Úplne ideálne je si sliepky zakúpiť vo veku 15-18 týždňov, vtedy sú chyby a zároveň straty minimalizované. V tomto veku už môžeme hovoriť o mládke, nosnici. V podstate si chovateľ zakúpi sliepku pred znáškou, ktorá je pripravená na zmenu podmienok a prispôsobenie sa novým. V krátkom čase, pri ideálnych podmienkach, pohlavne dospeje a začne produkovať vajíčka.

FARBA

Ponuka farieb je široká. V každom termíne sa snažíme mať hlavných 7 farieb a to: hnedá , sussex, žíhaná, modrá, čierna a leghorn a trikolor.  Od roku 2017 máme v ponuke sliepky green shell (GS) a dark shell (DS). Paleta farieb je široká, aktuálne atakuje 20 rôznych farebných kombinácii. Evidenčne nie je možné pokryť všetky, ale z času na čas nejakú novinku do odchovu zaradíme.

Často sa stretávame, že niekto má zlú skúsenosť s konkrétnou farbou. Všetky základné farby sú v úžitkovosti zrovnateľné a väčšinou je na vine ľudský faktor. Vyskúšajte si od nás z každej farby a dajte prípadne šancu aj tej vašej neobľúbenej. Väčšinou býva problém v materiáli, ktorý ste zakúpili. Odchov bol uskutočnený na nekvalitných krmivách, nebol dodržaný svetelný režim, sliepku ste dostali po prvej znáške, mohla prejsť ochorením, ktoré má neskôr vplyv na znášku, atď. Možností je veľa.

Novinkou pre rok 2017 bola sliepka pod označením Green Shell. Ako samotný názov napovedá, jedná sa o sliepku znášajúcu vajíčka so zelenou škrupinou. Je vyšľachtená z plemena cream legbar, vďaka čomu bude mať po ukončení šľachtenia na hlave chocholku. Farba škrupiny sa pohybuje od jemne zelenej až po olivovo sfarbenú.

Ďalšou novinkou bola sliepka Dark Shell. Od tejto nosnice sa dočkáme vajíčka s tmavohnedou škrupinou, akoby vyvarenou v cibuľovej šupke. Pre šľachtenie bolo použité plemeno maranska medenokrká, vďaka čomu spomínaná farba škrupiny, väčší telesný rámec a operené beháky.

Za zmienku ešte stojí sliepka leghorn. Ide v podstate o čistokrvnú zušľachtenú leghornu, pri ktorej šľachtení sa kladie dôraz na znášku, pevnosť škrupiny a menší hrebeň než u výstavných jedincov. Sliepka je menšieho telesného rámca, lietavejšia, začína neskôr znášať. Na druhej strane sa jedná o jednu z najlepších nosníc, znáša veľké vajíčka a v chove je schopná vydržať 3 roky. Vajíčka sú bielej farby.

Od sezóny 2023 sa budeme snažiť v sortimente ponúkať aj sliepočky farby trikolor. Jedná sa o veľmi atraktívnu farbu, ktorá pozostáva zo sliepky farby vlašky v kombinácii s bodkami v perí. Sliepky sú menšieho telesného rámca, aktívnejšieho charakteru a vajíčka majú taktiež bielu škrupinu

KTORÁ FARBA JE NAJLEPŠIA

Na túto otázku nedokážeme dať odpoveď. Treba vyskúšať a nájsť si svojho favorita. Farby hnedá, žíhaná, sussex, modrá a čierna sú sliepky veľmi podobné. Majú totožnú znášku, rovnakú veľkosť a hnedú farbu škrupiny. Potom je možné mať biele vajíčka od leghornov a trikolorov, ich plusy a mínusy sme už spomínali.  Ďalej máme v ponuke sliepky na farebné vajíčka a to green shell a dark shell. Z našej skúsenosti znášajú sliepky green shell porovnateľne s klasickými farbami. Sliepky dark shell znášajú o čosi menej. Veľmi záleží od podmienok, ktoré sliepkam vytvoríte, často sa stretávame s názorom, že práve GS, alebo DS je najlepšia sliepka, ktorú zatiaľ mali.

ZAČIATOK ZNÁŠKY

Náš najväčší strašiak. Začiatok znášky nezávisí ani tak od nás, ako od podmienok, ktoré sliepkam ponúknete vy. U nás znáška začína okolo 18teho až 21. týždňa a v 23. – 25. týždni zbierame denne zhruba 50 % vajec, čiže od 100 ks máme 50 vajec denne. Pri kúpe a očakávaniach je nutné počítať s tým, že sliepka pri prevoze a umiestnení v úplne v novom prostredí prechádza obrovským stresom. Od 16. týždňa sa u sliepok vyvíja vaječník, jeho vývoj končí zhruba vo veku 25 týždňov. Preto je po kúpe sliepok v tomto veku nevyhnutné v kŕmení pokračovať na kompletnej kŕmnej zmesi. V opačnom prípade nedokážeme povedať kedy sliepka začne znášať a akej veľkosti vajcia budú. Zanedbaná výživa v tomto veku často vedie k neskorému dospievaniu a malým vajciam počas celej doby znášky. Uvedieme príklad: ak sliepkam dáte len pšenicu a možnosť výbehu a pastvy, tak sa môže pokojne stať, že začiatok znášky sa posunie na 25-30 týždeň. V prípade absolútne nevyhovujúcich podmienok aj na neskôr. Vaječník sa vďaka nevyhovujúcej výžive dostatočne nevyvinie a sliepka nebude schopná znášať z kapacitných obmedzení vaječníku väčšie vajcia. Po kúpe odporúčame pokračovať s kompletnou zmesou určenou pre mládky. Pri znáške cca 30%, čiže 3 vajcia od  10ks, je vhodné prejsť na zmes určenú pre dospelé nosnice. Od 26. týždňa je možné postupne začať pridávať vlastné krmivá. Výnimkou je akurát farba leghorn, trikolor a dark shell, ktoré začínajú bežne znášať o čosi neskôr, 23-24 týždeň. Na druhej strane nám ale ponúknu možnosť nechať ich v chove o rok dlhšie. Prosím Vás berte najmä potrebu pokračovať v kŕmení kvalitnou kŕmnou zmesou na zreteľ, vo finále sa vám to rozhodne oplatí. Budete mať viac vajec a vajcia budú väčšie.

VEĽKOSŤ VAJEC

Na začiatku bývajú vajíčka na úrovni S, to znamená hmotnosť vajíčka veeľkosti 40-53g. Tiež sa môžu pritrafiť aj extrémne veľké vajíčka s viacerými žĺtkami, alebo vajíčka len v blane. Všetko toto je normálne a chvíľku trvá než sa veľkosť a kvalita škrupiny stabilizujú.

Veľkosť vajec vo veľkej miere závisí od kŕmenia. Nutné si uvedomiť, že vajce je z veľkej časti zložené z bielkovín, preto v prípade kŕmenia krmivom chudobným na bielkovinu bývajú vajíčka menšie. Pri ročných sliepkach sme sa s váhou vajec pohybovali na priemernej hmotnosti 70 gramov. Pri správnej výžive sa veľkosť vajec zvykne dostávať do M kategórie okolo 23.-30. týždňa veku, u leghorn, green shell a dark shell sliepkach neskôr. V prípade nevyváženej kŕmnej dávky sa samozrejme celý vzorec posúva, prípadne ako sme spomínali vajcia môžu zostať menšie počas celej znášky

FARBA VAJEC

Farby hnedá, žíhaná, sussex, modrá a čierna znášajú vajíčka hnedej farby rôzneho odtieňa. Od leghornov a trikolor sliepok dostaneme vajíčko biele. Sliepky green shell znášajú vajíčka so zelenou škrupinou a dark shell s tmavo hnedou škrupinou. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od zelených vajec, ktoré majú zelenú celú škrupinu, sú vajíčka od dark shell sliepok len akoby namaľované. Farba sa z nich dá umyť. Preto sa môže stať, že farba sa časom sliepke minie a vajíčka budú klasickej hnedej farby.

VEĽKOSŤ NOSNÍC

Jedná sa o stredne veľký hybrid. Výnimkou sú len sliepky leghorn a trikolor ktoré sa radia medzi ľahké nosnice. Green shell sliepky sú veľkostne podobné leghornom. Sliepky dark shell vďaka maranske sú o niečo väčšieho telesného rámca.

VEĽKOSŤ ZNÁŠKY

V závislosti od kŕmenia a ustajnenia je možné dosiahnuť znášku na úrovni 316 vajec. Test bol vykonávaný v klietkach pri ideálnom kŕmení a svetelnom režime. Pri troche snahy sa je možné na dvore dostať na úroveň 280 ks za rok. Toto číslo je reálne a my v našom produkčnom kŕdli ho dosahujeme. Všetko záleží od výživy a podmienok. V prípade kŕmenia zeleným, chlebom a pšenicou, ako sa s tým často stretávame býva znáška nižšia, ale zase kvalita vajec neporovnateľná. Nutné si dať cieľ a tomu prispôsobiť výživu. Hovorí sa, že sliepka nesie zobákom.

OBMENA KŔDĽA

Pri intenzívnom chove je ideálny interval 1 rok, pri klasickom chove vo výbehu, kedy sa na sliepky až tak netlačí postačí kŕdeľ vymeniť každé 2 roky. U leghornov a trikolorov je možné nechať sliepky v chove 3 sezóny.

AKO POKRAČOVAŤ

Pred nákupom samotných nosníc je nutné uskutočniť dôkladnú dezinfekciu, dezinsekciu a deratizáciu kurína a samotného okolia. Vďaka vakcinácii a pravidelným rozborom dokážeme zaručiť kvalitný materiál pre ďalší chov, ale nedokážeme ovplyvniť do akých podmienok sa u vás sliepočky dostanú. Ideálne je nespájať mladé sliepky s už existujúcim kŕdľom.

PRÍPRAVA KURÍNA

Verte, že vápno nestačí, to maximálne potlačí plesne, ale aby riešilo problémy typu kokcídie, klostrídie, vírusy a podobne, to ani náhodou. U nás na farme prebieha príprava haly nasledovne. Na začiatku sa hala vyhrnie nakladačom, následne sa dočistí ručne, potom vysokotlakovým čističom doslova vyluxujeme všetko od podlahy, cez okná až po stropy. Následne podlahy a steny minimálne do výšky 1 metra vypálime plameňom. Posledný krok je dezinfekcia rosením pri použití dezinfekcie značky Virkon S, roztok pripravujeme v 1% koncentrácii, to znamená 100 g na 10 L postrekovač. Ďalšie dezinfekcie, ktoré my používame žiaľ nie je možné zakúpiť v malospotrebiteľskom balení. My používame motorový rosič, ale postačí aj ručný, ktorý sa používa na postrek stromčekov. Dôležité je všetko dôkladne zmáčať. Toto všetko by bolo ideálne spraviť. My nakupujeme náchylné jeden deň staré kuriatka. Vy u nás už odchovanú, vakcinovanú hydinu. Dobré je, ak kurník zostane po čistení nejaký čas prázdny. Ak ste v chove nezaregistrovali problémy, tak aspoň dôkladne kurník vyčistite a vystriekajte spomínaným prípravkom Virkon S, ten sa z veľkej časti postará o mikroorganizmy. Sliepky potrebujú dostatočné množstvo kŕmidiel a napájačiek. Ako podstielku odporúčame používať slamu. Ďalej je vhodné sliepkam poskytnúť bidlá pre nocovanie. Samozrejmosťou sú hniezdne búdky. Na jedno hniezdo sa počíta 7 sliepok. Ideálne je hniezda vybaviť znáškovými košíkmi a zabezpečiť spád, aby vajce po znesení odchádzalo mimo dosah sliepky. Kurník by mal byť suchý, vzdušný, ale bez prievanu.

NÁKUP SLIEPOK

Či už sa jedná o dovoz hydiny, alebo si prídete pre hydinu osobne je nevyhnutné si pripraviť niečo na prenos hydiny. Na 6 ks odchovaných sliepok postačí veľkostne zeleninárska prepravka, ktorú je nutné zakryť. Aj pri dovoze je nutné zabezpečiť niečo na presun hydiny. Z hygienických dôvodov nemôže ísť s našimi prepravkami do vášho chovu. Vystavili by sme sa veľkému riziku prenosu nákazy.

ZMENA PROSTREDIA A SPÁJANIE KŔDĽA

Sliepky sú u nás výhradne odchovávané v halách. Z dôvodu rizika prenosu chorôb a cudzopasníkov si nemôžeme dovoliť chovať sliepky vo výbehu. Preto sa pri umiestnení vo vašom chovateľskom zariadení môžu sliepky prvý týždeň správať zvláštne. Môžu odmietať pohyb, môžu byť schované v kurníku a vykazovať podobné anomálie. Jedná sa o normálne, inštinktívne správanie v novom prostredí. Sliepkam treba dať čas, nejedná sa o prejav choroby ani žiadnych iných problémov. Zhruba do týždňa sa správanie vždy zmenilo a sliepky normálne fungovali. V prípade, že mládky prichádzajú do prostredia, kde sa nachádzajú staršie sliepky je vždy otázne ako sa tie staršie zachovajú. Nutné si uvedomiť, že sliepka je zviera s prísnou hierarchiou a príchod nových znamená narušenie systému, ktorý sa časom musí prebudovať. Stretávame sa bežne so situáciou, že mládky novej farby prichádzajú do vášho chovu a staré sliepky si ich ani nevšimnú. Na druhej strane sa stáva, že mládky rovnakej farby sa snažia zabiť. Z tohto dôvodu nedokážeme odhadnúť ako to dopadne u vás. Nedá sa to predpokladať. Platí, že čím väčší priestor sliepky majú, tým menšia agresia nastane. Ďalej je lepšie ak sú mládky vo väčšom množstve Pridávať dve sliepky medzi dvadsať starých bude vždy väčší problém ako naopak. V každom prípade sa najmä z veterinárnych dôvodov neodporúča spájať rôzne kŕdle sliepok.

VÝŽIVA

Výživa je samostatná kapitola, ktorá by si zaslúžila celú knihu a v 95% je skrytá za každým neúspechom v chove. Každý, kto myslí chov sliepok vážne by si mal zadovážiť príručku týkajúcu sa výživy hydiny. Máme nové publikácie dostupne v slovenskom jazyku. V opačnom prípade človek riskuje horšiu znášku, menšie vajcia a my nespokojnosť so sliepkami. Žiaľ často sa neúspech pripisuje práve zakúpenej hydine.

Sliepky v našom chove sú kŕmené výhradne kvalitnými, kompletnými kŕmnymi zmesami. Je to najmä z dôvodu zabezpečenia kvality mládky. Ak by sme niečo zanedbali, tak všetko sa môže neskôr prejaviť. Berte na vedomie, že až do plnej znášky sa vo vašom chove vyvíja špičkové zviera, ktoré má podávať výkony porovnateľné s najlepšími športovcami. K tomu je nutné prispôsobiť podmienky chovu, ale najmä výživu. Najmä z tohto dôvodu je najvhodnejšie si zakúpiť odchovanú hydinu vo veku 15-18 týždňov.

Od 16. týždňa sa u sliepok vyvíja vaječník, jeho vývoj končí zhruba vo veku 25 týždňov. Preto je po kúpe sliepok v tomto veku nevyhnutné v kŕmení pokračovať na kompletnej kŕmnej zmesi. V opačnom prípade nedokážeme povedať kedy sliepka začne znášať a akej veľkosti vajcia budú. Zanedbaná výživa v tomto veku často vedie k neskorému dospievaniu a malým vajciam počas celej doby znášky. Uvedieme príklad: Ak sliepkam dáte len pšenicu a možnosť výbehu a pastvy, tak sa môže pokojne stať, že začiatok znášky sa posunie na 25-30 týždeň. V prípade absolútne nevyhovujúcich podmienok aj na neskôr. Vaječník sa vďaka nevyhovujúcej výžive dostatočne nevyvinie a sliepka nebude schopná znášať z kapacitných obmedzení vaječníku väčšie vajcia. Po kúpe odporúčame pokračovať s kompletnou zmesou určenou pre mládky. Pri znáške cca 30%, čiže 3 vajcia od  10ks, je vhodné prejsť na zmes určenú pre dospelé nosnice. Sliepky by mali mať kŕmnu zmes neustále k dispozícii. Od 26. týždňa je možné postupne začať pridávať vlastné krmivá. Výnimkou je akurát farba leghorn, trikolor a dark shell, ktoré začínajú bežne znášať o čosi neskôr, 23-24 týždeň. Prosím Vás berte najmä potrebu pokračovať v kŕmení kvalitnou kŕmnou zmesou na zreteľ, vo finále sa vám to rozhodne oplatí. Budete mať viac vajec a vajcia budú väčšie.

Pár základných rád:

  • zrniny je ideálne šrotovať – hydina má krátky zažívací trakt, čiže celé zrno horšie využije
  • celé zrno dať maximálne pred spánkom, aby sliepky postupne vyživovalo v priebehu noci
  • jačmeň dávať maximálne v podiele 7% z celej dávky – obsahuje látky, ktoré hydina nedokáže stráviť a tým pádom zaberá v trakte miesto stráviteľným živinám
  • namáčaný chlieb a podobné špeciality vždy dávkovať s rozumom
  • s olejninami narábať opatrne
  • nepodávať plesnivé, zatuchnuté a podobne znehodnotené kŕmenie
  • sliepky musia mať k dispozícii neustále vodu
  • raz za 3 týždne podávať 5 dní za sebou vitamín AD3 – zlepší kondíciu a škrupinu vajec
  • jeden týždeň v mesiaci okysliť vodu – napomôže to potlačeniu nežiaducich mikroorganizmov v tráviacom trakte
  • dopriať sliepkam pestrú stravu
  • ideálne do svojich šrotov pridávať bielkovinový koncentrát – jedná sa o doplnok, ktorý zabezpečí dostatok bielkoviny v kŕmnej dávke
  • sliepky potrebujú grit – napomáha drveniu potravy, pri voľnom chove si ho sú schopné bez pričinenia doplniť
  • nezanedbať dostatok vápniku v kŕmnej dávke, v opačnom prípade dochádza čerpaniu z kostí a pri limitnom množstve to môže spustiť požieranie vajec
  • chleba, repa, zelené kŕmenie a podobne zložky stravy nemajú extra významnú a výživnú hodnotu. Skôr vplývajú na kvalitu vajec, ale zároveň znižujú znášku.

SVETELNÝ REŽIM

Dôležitosť svetla je na rovnakej úrovni ako výživy. Veľmi často je svetlo rozhodujúcou súčiastkou pre zdárny odchov a výbornú znášku. Veľa ľudí ho podceňuje, následne vzniká veľa problémov s tým priamo súvisiacich.

Ľahké vysvetlenie: Svetlo vo veľkej miere ovplyvňuje hormonálny systém sliepky. Ideálny pomer je 16 hodín svetla a 8 hodín tmy. Týranie? Veď aj my, ľudia takto najlepšie fungujeme. Ak je svetelný deň kratší, tak nedostatočná produkcia zodpovedných hormónov nedajú telu pokyn na tvorbu vajec. Vtedy nepomôže ani najkvalitnejšie krmivo na trhu. Ak sliepky nenesú,  „nepracujú“, tak priberajú a už sa nikdy dobrej znášky nedočkáme. Dnešné nosnice sú nastavené na perzistenciu znášky, čiže lepšie pre nich je znášať, než oddychovať.

Odporúčanie je jednoduché. Stačí 3-5 W led žiarovka so studeným spektrom do kurína. Nastaviť časovač na 16 hodín svetla. Počúvame elektrina je drahá! Tento argument neobstojí, za 16 hodín spotrebujete pri 4W žiarovke 64W za deň. To znamená cca 1 cent za deň. Dve vajcia  Vám pokryjú mesačné náklady. Zbytočne sa tak okrádate možno o 50 vajec od každej sliepky. V zime nakupujete drahé vajíčka a pritom Vaše sliepky veselo priberajú.

Svetlo vplýva aj na dospievanie mládok. Čiže ak nesvietite, najzreteľnejšie je to v jesenných mesiacoch, tak začiatok znášky sa oddiali a pokojne aj o niekoľko týždňov. Potom nás dotazujete, že sliepky majú 21 týždňov a ešte nezačali znášať. Nezačali, lebo ich brzdíte.

KANIBALIZMUS

Kanibalizmus by sa dal špecifikovať ako nedostatok. Najčastejšie sa jedná o nedostatok priestoru a druhým dôvodom je nedostatok bielkoviny v krmive. Na tvorbu vajec potrebuje sliepka bielkoviny, ktoré ak nedodáme v krmive, tak ich môže začať hľadať v krvi a podobne. Pre odstránenie kanibalizmu je dobré skúsiť podať napríklad mäsovú konzervu, alebo mäso. Ďalej existuje možnosť napraviť nedostatky a sliepky nechať v šere, aby sa dokázali nažrať, ale nedokázali atakovať jedna druhú. Sliepky po pár dňoch zabudnú a následne sa môže tento zlozvyk vytratiť. Ďalším faktorom býva stres.

POŽIERANIE VAJEC

Častý problém, ktorý sa vyskytuje najmä u nosníc starších ako 2 roky. Z tohto dôvodu sa neodporúča nechávať nosnice v chove viac než dva roky. Sliepka nie je schopná prijať v krmive zodpovedajúce množstvo vápnika produkcii vajec. Následne ho čerpá z kostí a keď už nemá odkiaľ, tak väčšinou začne požierať vajcia. Najlepším riešením je pravidelná obmena kŕdľa a spraviť vyspádované hniezda, aby sa vajcia odkotúľali mimo dosah sliepok.

KLIEŠTIKOVEC KURÍ

Ľudovo nazývaný čmelík, švola, voš a podobne. V dnešnej dobe sa jedná o asi najväčší problém v chovoch. Našťastie s ním nemáme skúsenosť. Jediné, čo funguje na 100% je oheň. Z toho dôvodu odporúčame murované kurníky s celistvým povrchom. Cez deň sa tento parazit skrýva pred svetlom v rôznych dierach, preto je ich nutné minimalizovať. Jedná sa o malého parazita rôznej farby podľa vývojového štádia. Pri extrémnom premnožení ho zaregistrujete napríklad pri zbieraní vajec, šteklí to na rukách. Jednak tento parazit prenáša ochorenia, ale aj sám o sebe dokáže zastaviť znášku, a sliepky doslova vycicať z krvi. Jedným zo znakov je fakt, že sliepky sa na noc nechcú vrátiť do kurína. Najlepšie je ho nájsť v noci, kedy vyrážať na lov, teda parazitovať na sliepkach. Vyzerá ako maličký pavúk. Problém sa zvykne objavovať neskôr na jar, kedy sa začne masívne množiť. Najlepšie je predchádzať jeho zavlečeniu. Kupovať hydinu z overených chovov a zabrániť divožijúcemu vtáctvu prísť do kontaktu s nosnicami. Bežne ho prenášajú napríklad vrabce, ktoré sa u vás kŕmia. Sliepkam zabezpečte popolisko, do ktorého môžete pridať prípravky na to určené. Babská rada hovorí, že orechové listy ako podstielka pomáhajú. V prípade problémov nás kontaktujte, skúsime niečo vymyslieť.

V poslednej dobe sa na trhu objavil prípravok pod názvom EXOLT, ktorý sa dávkuje vo vode a jeho účinnosť hraničí so 100%. Potrebné kontaktovať svojho veterinárneho lekára.